Naše stanice si zakládá na transparentnosti. Všechna morčátka, miminka i plánovaná spojení najdete na našich stránkách. Není problém  při zájmu o morčátko se na něj přijít podívat. Poskytujeme jim všechnu potřebnou péči včetně veterinárního dohledu.

 

 

Morčátka s námi žijí a jsou součástí naší domácnosti.

 

Morčátka chováme ve skupinkách, se "samotáři" se setkáte pouze v případě chovných samečků a nesnášenlivých samiček.

 

Používáme dva typy bydlení. Speciálně upravené klece a v menšině plastové boxy. Osvědčily se nám dva druhy napáječek, které neprotékají, dobře se čistí a mají dlouhou životnost.

Jako stelivo používáme hobliny TierWohl Classic.

 

Hobliny (tedy spíše piliny) dostupné v chovatelských potřebách pouze v nouzi, protože zůstávají morčounkům v očičkách a ouškách.

Při nemoci morčátka - zvláště při poraněních, po operacích atd. používáme výhradně  zdravotní podložky nebo buničinu. Jsou k dostání v několika velikostech, jsou perfektně savé, box nebo klec nechávají čisté a výměna je rychlá.

Morčátka krmíme vlastní směsí namíchanou z krmiva Apetitu H, ovesných vloček, kukuřičných a hrachových lupínků a svatojánského chleba nebo Biostanem s probiostanem a vit. C

Nesmí samozřejmě chybět seno a porce zeleniny. Krmíme okurkou, mrkví, rajčaty, paprikou, jablky, zelenou petrželkou a čínským zelím. Dle sezóny si morčáci pochutnávají na melounu, banánech, kiwi, jahodách, hrachových luscích, ledovém salátu, kukuřici, blumách, broskvích, mandarinkách, pomerančích nebo brokolici.

Jídelníček doplňujeme pamlsky, většinou od Vitakraftu, minerální solí, vitamínovými a kalciovými bloky. Pro oslabená morčí nebo miminka přidáváme do krmení Nutrimix.

Péče o morčátka nekončí krmením. Je potřeba pravidelně pečovat o drápky, ouška i srst. Na česání morčátek používáme několik druhů hřebenů a kartáčů, vždy volíme podle délky a stavu srsti. Ani nůžkám se člověk občas neubrání  Na drápky máme tzv. gilotinky, ale hlavně používáme klasické kleštičky na nehty. 

Dalším pomocníkem jsou šampóny - stejně jako u lidí je lepší mít  různé druhy pro různá použití, norkový olej pro výživu dlouhé vlnité srsti, mléko na suché tlapky nebo citlivou kůži skinníků a kapky na čištění uší. Nezbytností jsou antiparazitní přípravky. 

Velkou kapitolou je péče o zdraví. Zkušenosti nás naučily, že je nezbytné mít k dispozici přípravky pro prevenci, domácí ošetření morčátka nebo zásah při akutním stavu.

Základní morčecí lékárnička:
  • injekční stříkačka tzv. inzulinka s odjímatelnou jehlou
  • desinfekce, která nepálí (např. Betadine)
  • Hylak (staví průjem, pomáhá při braní antibiotik, obnovuje střevní mikroflóru, cca 0,1 - 0,3ml do tlamky)
  • BioLapis (podává se při akutních stavech, průjmu a oslabení)
  • Glukopur (podává se při akutním stavu a kolapsech rozpuštěný ve vodě do tlamky, pomáhá slabým jedincům dodat energii, může se přidat i do napáječky, pokud zvířátko pije), doporučuje se také Calopet pasta, hůř se morčátkům podává a je výrazně finančně nákladnější, ale je speciálním přípravkem pro oslabená a slabá zvířata
  • jitrocelový sirup s vit. C (např. Dr. Műller, podává se v začátku nachlazení cca 0,1 - 0,4ml do tlamky)
  • vitamínový sirup (Pikovit, podává se oslabeným, nemocným, nachlazeným morčátkům buď do tlamky nebo i rozpuštěný do vody; v zátěžovém období dávám i preventivně)
  • RodiCare instant (přípravek pro dokrmování nebo krmení morčat, kt. nepřijímají pevnou stravu. Osobně se mi osvědčilo přidat do bílé Activie + Glukopur a podávat kaši stříkačkou do tlamky, dle potřeby ředit vlažnou vodou. Samostatně se morčátka dost brání a nechtějí mi to baštit :-/)
 
TOPlist